Przejście do chmury nie musi boleć. Na cyfryzację firmy jest teraz najlepszy czas

Dosłownie tydzień przed wybuchem epidemii koronawirusa firma, z którą współpracujemy, zakończyła pierwszy etap procesu przenoszenia się do chmury. Gdy biznes ogarnęła panika związana z ograniczeniami wynikającymi z pandemii, ich dział IT rozdał ludziom dostępy i wszyscy pracowali dalej, jakby nic się nie stało – mówi Mariusz Prószyński, wiceprezes firmy Intratel specjalizującej się m.in. we wdrażaniu w przedsiębiorstwach rozwiązań chmurowych.

Cyfryzuj się albo giń! – jeszcze na początku tego roku takie stwierdzenie wydawało się zbyt radykalne, ale gospodarcze skutki pandemii COVID-19 spowodowały, że z dnia na dzień cyfryzacja przestała być przyszłością biznesu. Stała się niezbędna tu i teraz.

Tymczasem, jak wynika z pierwszej polskiej edycji przeprowadzonego na początku roku 2020 badania firmy doradczej Deloitte pt. „Przemysł 4.0 w Polsce – rewolucja czy ewolucja?” aż 70% liderów polskich spółek uważało, że transformacja cyfrowa ma kluczowe znaczenie dla utrzymania rentowności, ale jednocześnie nie mieli oni przygotowanej konkretnej strategii przekształceń cyfrowych. Problemy biznesu czasów pandemii stały się więc dla wielu firm bolesnym dowodem, że czas przyspieszył i zamiast o digitalizacji mówić, trzeba ją wdrożyć, żeby nie przepaść na zweryfikowanym przez COVID-19 rynku.

– Chmura może w szerokim zakresie uodpornić firmę na nadciągające przeciwności, a koszty takiego rozwiązania często okazują się zbliżone do kosztów utrzymania istniejącej infrastruktury – mówi wiceprezes firmy Intratel, której autorskim rozwiązaniem jest One Step Cloud.

One Step Cloud – polska chmura dla biznesu

One Step Cloud to elastyczne zasoby chmurowe, dzięki którym można znacząco ograniczyć konieczność kupowania i utrzymywania w firmie fizycznej infrastruktury IT.

– Od 23 lat jesteśmy integratorem rozwiązań informatycznych. Przy wdrożeniu One Step Cloud nie tylko dostarczamy produkt, ale też doradzamy, całościowo optymalizujemy rozwiązania i pomagamy w migracji danych – wylicza Mariusz Prószyński.

Z procesorów, pamięci, sieci czy przestrzeni dyskowej w One Step Cloud korzystać można poprzez prosty w obsłudze portal. OSC pozwala także na stworzenie chmury hybrydowej poprzez zintegrowanie zasobów firmy-klienta z zasobami data center spółki Intratel.

Chmura to nie „wszystko albo nic”

– Uparcie twierdzę, że na przejście do chmury jest teraz najlepszy czas – śmieje się Mateusz Bohonos, Product Manager One Step Cloud w Intratelu. – Zanim na świat i globalną gospodarkę spadł koronawirus, mało kto zastanawiał się, co się stanie, gdy administrator w firmie zostanie objęty kwarantanną i utraci możliwość zarządzania środowiskiem. Także praca zdalna była raczej teoretyczną możliwością niż realnym rozwiązaniem na rynku pracy. Teraz wszyscy naocznie przekonaliśmy się, że cyfryzacja jest w stanie uodpornić organizację na wiele niekorzystnych zjawisk. Pytanie więc już nie brzmi „czy”, ale „jak” przeprowadzić ją możliwie szybko i w 100 procentach bezpiecznie – dodaje.

To ostatnie jest szczególnie istotne, bo – jak pokazują badania – niemal połowę organizacji w Polsce przed wdrożeniem chmury powstrzymują obawy o bezpieczeństwo. Tymczasem dostawcy chmury – dzięki dostępowi do bardziej zaawansowanej technologii i wysokim standardom zabezpieczeń – są o wiele mniej podatni na zagrożenia zewnętrzne niż infrastruktura przeciętnej firmy.

– Za kolejną przeszkodę w przeniesieniu infrastruktury do chmury bywają też uważane wcześniejsze, duże zakupy sprzętu poczynione często za dofinansowania unijne – muszą się przecież zamortyzować. Ale to pozorna bariera – tłumaczy Krzysztof Bielawski, Dyrektor Techniczny Intratel.

– Modeli migracji do chmury jest wiele, a wdrażając ją można zarówno istniejące, jak i nowe firmowe zasoby zestroić tak, by w połączeniu realizowały różnorodne potrzeby. Wszystko przy pełnej kontroli kosztów, bo w chmurze One Step Cloud płacimy tylko za to, co faktycznie zostanie zużyte, a naliczanie prowadzone jest w czasie rzeczywistym. Połączenie z chmurą może wręcz obniżyć sumę dotychczasowych kosztów, jeśli weźmiemy pod uwagę pobór prądu, chłodzenie itd. – dodaje.

Przejście do chmury kojarzy się też często z radykalnym zwrotem i przeniesieniem poza organizację od razu całych zasobów firmy. W rzeczywistości zmiany tego rodzaju przeprowadza się stopniowo, biorąc pod uwagę technologię zastaną u klienta i jego realne potrzeby.

Chmura hybrydowa, czyli realistycznie i optymalnie

Zintegrowane zasoby można wykorzystać do bezpiecznego przetwarzania danych, uruchamiania aplikacji, systemów i usług będących własnością klienta.

– Optymalnym rozwiązaniem dla wielu firm jest chmura hybrydowa, czyli łącząca zalety infrastruktury prywatnej i chmury publicznej– tłumaczy Filip Zwierzyński, Systems Engineer Dell Technologies Polska.

– To jeden spójny system, najlepiej zarządzany jednym portalem, gdzie przenoszenie zasobów jest wygodne – wyjaśnia. – Zalety dotyczą kilku sfer. Na pewno jedną z kluczowych jest zachowanie bezpieczeństwa i poufności informacji. W prywatnej części naszej chmury powinniśmy trzymać chociażby dane osobowe naszych klientów. Wynoszenia danych, których jesteśmy właścicielem, na zewnętrzne serwery zabrania nam często albo prawo, albo wewnętrzne regulacje przedsiębiorstwa. W drugim przypadku najczęściej w ten sposób chronione są kluczowe informacje dotyczące czy np. strategii rozwoju firmy czy jej kluczowych projektów – tłumaczy.

Drugim aspektem istotnym dla korzystania z chmury hybrydowej jest opłacalność tego rozwiązania – podkreśla ekspert Dell Technologies. – Są aplikacje, które mają niskie wymagania użycia zasobów i wystarczy je uruchomić na kilka godzin w tygodniu. Uruchomienie ich poza organizacją może być rozwiązaniem o wiele tańszym, niż koszt zakupu i instalacji serwerów, oraz pracy administratora. Nie znaczy to jednak, że na chmurze takiej jak One Step Cloud nie mogą działać systemy pracujące non stop, generujące duże zapotrzebowanie. W chmurze hybrydowej możemy po prostu dowolnie decydować, co gdzie mamy. A w dodatku, jeśli w trakcie działania okaże się, że korzystniejsze jest przeniesienie zasobów z chmury publicznej do prywatnej czy odwrotnie, to jesteśmy w stanie tak właśnie elastycznie reagować – dopowiada Filip Zwierzyński.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

– Intratel od wielu lat jest Platynowym Partnerem Dell Technologies i partnerem VMware, najpopularniejszego na świecie standardu wirtualizacji – podkreśla Mariusz Prószyński. – To rozwiązania klasy enterprise, z najwyższą klasą bezpieczeństwa. Tworząc chmurę dla biznesu wiedzieliśmy, że dla naszych klientów bezpieczeństwo ich danych będzie priorytetem. Technologia, którą stosujemy w naszym data center – serwery i macierze Dell EMC – taką gwarancję im daje.

To ważne zwłaszcza w momencie, gdy pandemia w tak ogromnej skali wyprowadziła z firm kluczowe procesy i zmusiła je do wdrożenia pracy zdalnej. Równie mocno jak odpowiednia technologia liczy się tutaj bezpieczeństwo prawne.

– W One Step Cloud dane są zlokalizowane w Polsce, chronione prawem Unii Europejskiej, a ich bezpieczeństwo gwarantowane jest certyfikatami ISO 9001, 27001 i 27018. Jest to polska chmura i polskie data center, co też gwarantuje spełnienie przez ten system wymogów prawnych oraz rekomendacji KNF, która zaleca podległym jej organizacjom przetwarzanie danych na terenie naszego kraju – tłumaczy Mateusz Bohonos.

Wdrożenie chmury z partnerem

– Jako integrator zwracamy szczególną uwagę na to, jak wdrożenie One Step Cloud wpływa na całość funkcjonowania firmy klienta. Bo czy tego chcemy, czy nie, zmiana technologiczna jest zawsze zmianą strategiczną – podkreśla Krzysztof Bielawski. – Największym wyróżnikiem One Step Cloud jest jej „osobowość”: to usługa, za którą już na wstępnym etapie komunikacji stoi inżynier, żywy człowiek.

– Atutem One Step Cloud jest też interfejs, który znacząco ułatwia tworzenie i zarządzanie maszynami wirtualnymi – dodaje Mateusz Bohonos. – Udostępniamy API, dzięki któremu cały proces można zautomatyzować, aby maszyny włączały się i wyłączały wtedy, gdy zaplanujemy. Sposób rozliczenia wg zużycia generuje kilkadziesiąt procent oszczędności w skali miesiąca. Wspieramy także klientów przy opracowaniu strategii, wdrożeniu, migracji, obsługuje ich profesjonalny helpdesk – wylicza Product Manager OSC.

To ważne zwłaszcza teraz, gdy wiele firm nie wie, czy będzie miało środki na rozwój IT, nie ma wiedzy i doświadczenia w migracji czy zarządzaniu systemami w chmurze. W OSC obowiązki związane z utrzymaniem, serwisowaniem, administrowaniem sprzętem przerzucone są w pełni na dostawcę.

– One Step Cloud dało nam elastyczność. Nie potrzebujemy utrzymywać w firmie dużego działu IT. Nie interesuje nas utrzymanie, upgrade’y oprogramowania, koszty energii i bezpieczeństwo fizyczne, utrzymanie serwerowni – wylicza Marek Siergiej, prezes Promotechu. Firma jest jednym z wiodących w Europie producentów elektronarzędzi, z chmury One Step Cloud korzysta od kilku lat. – Zamiast serwerów kupowanych nadmiarowo wykorzystujemy zasoby tak jak ich potrzebujemy, skalując zarówno w górę, jak i w dół. IT w firmie jest nie tylko bezpieczniejsze, ale też zoptymalizowane kosztowo, co wyraźnie widzimy w analizach.

Przejście do chmury – jak zacząć?

– Przejście do chmury kojarzy się z rewolucją, ale można ją przeprowadzić w sposób mało bolesny dla użytkowników – tłumaczy Mariusz Prószyński. – Jeśli decydujemy się na migrację całej infrastruktury w małej firmie, proces trwa przeciętnie kilka dni. Czas wdrożenia rośnie wraz z poziomem jego skomplikowania, dlatego cały proces dzielimy na etapy. Na bieżąco obserwujemy efekty i wspólnie z klientem pracujemy nad jak najlepszym dopasowaniem technologii do potrzeb firmy.

W One Step Cloud realizowany jest też model „jazdy próbnej”, i to w dwojaki sposób.

– Mamy bezterminową promocję – każdy nowy użytkownik po rejestracji dostaje kod na 100 złotych, aby móc spokojnie przetestować nasz interfejs – mówi Mateusz Bohonos. – Przy szerzej zakrojonych wdrożeniach dajemy możliwość zrealizowania „Proof of Concept”. Na naszym własnym środowisku przygotowujemy wtedy wersję testową rozwiązania, które proponujemy klientowi. Można naocznie przekonać się, jak wszystko będzie działać po wdrożeniu – dodaje.

Więcej o chmurze One Step Cloud na onestepcloud.pl

 

Opracowała: Maryla Pawlak-Żalikowska

Artykuł pierwotnie ukazał się na łamach businessinsider.com.pl