Iaas, Paas czy Saas. Którą chmurę wybrać?

Do końca tego roku wartość polskiego rynku usług związanych z „cloud computingiem” ma wynieść 800,45 mln USD. Firmy co raz częściej chcą korzystać z rozwiązań chmurowych. Pytanie, które sobie zadają to: „Który model chmury jest odpowiedni dla mnie?” Na takie pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej.

Jeśli za wyróżnik przyjmiemy to, co klient faktycznie kupuje decydując się na usługę chmurową, cloud dla biznesu zalicza się zazwyczaj do jednej z trzech kategorii – IaaS, PaaS lub SaaS.

IaaS

Iaas, czyli Infrastructure as a Service to usługa polegająca na wypożyczeniu klientowi niezbędnej infrastruktury – np. sprzętu w postaci serwerów. Klient może rozliczać się za wynajętą przestrzeń dyskową bądź wykorzystaną moc obliczeniową, która jest fizycznie u dostawcy usługi, a my mamy do niej zdalny dostęp. Dzięki tej usłudze, firma nie musi kupować własnych serwerów. Dostajemy fizyczne serwery dedykowane lub wirtualne maszyny zainstalowane na serwerach wraz z systemem operacyjnym.

PaaS

Platform as a Service (PaaS) zapewnia wirtualne środowisko pracy. W ramach usługi firma korzysta z już przygotowanych platform wyposażonych w Systemy Operacyjne i aplikacje (np. CRM, lub księgowe). Mamy gotowy, kompletny system z którego korzystamy zdalnie. Do korzyści z IaaS należy więc dodać szybkość i wygodę korzystania z już predefiniowanych szablonów, co oszczędza nasz czas. 

SaaS

SaaS, czyli Software as a Service to usługa, w której aplikacje i dane przechowywane są w chmurze, na serwerach dostawcy usługi. Użytkownicy nie interesują się systemem operacyjnym, ani koniecznymi licencjami. Korzystają już ze stworzonych aplikacji z których można korzystać w chmurze. Zaletą ich jest łączenie i szybkie wykorzystywanie.

Jak widać, różne modele mają to różne poziomy usługi, które odpowiadają na potrzeby różnych odbiorców. Dlatego nie miałoby większego sensu stwierdzenie: „Najlepsza chmura to tylko SaaS, bo korzystam z gotowych aplikacji”. Niektórzy ich nie potrzebują ,a standardowe aplikacje wręcz utrudniałyby działanie tam, gdzie potrzebujemy kontroli nad zarządzaniem systemami operacyjnymi i aplikacjami, zmian, monitoringu który w SaaS nie jest możliwy.

W mojej prywatnej opinii (wspartej obserwacją i rozmowami z klientami), każdy z modeli chmurowych ma swojego „wymarzonego” odbiorcę. 

IaaS będzie dobrym wyborem dla przedsiębiorstwa posiadającego własne serwery. W zależności od wielkości serwerów i poziomu skomplikowania, możemy wtedy korzystać z maszyn dedykowanych, lub wirtualnych maszyn (VM) uruchomionych na serwerach w data center usługodawcy. Jest to najlepsze rozwiązanie do codziennego funkcjonowania i zapewnienia łączności w pracy. Mamy dowolność konfiguracji sieci, łączenia z już istniejącymi systemami. Możemy także lepiej zarządzać uprawnieniami i monitorować systemy.

W przypadku VM często można to ująć jako VPS (Virtual Private Server) na którym zainstalowany jest system operacyjny, a odpowiednia osoba (administrator z firmy, lub od dostawcy) instaluje dodatkowe oprogramowania i je konfiguruje. Można także stworzyć firmową domenę Microsoft AD, o której pisałem w artykule: Firmowe zasoby dostępne z każdego miejsca. Praca zdalna, hosting strony i poczty – ile to kosztuje?

Ważną częścią jest system wirtualizacji. Moim zdaniem o przewadze VMware nad rozwiązaniami typu opensource decyduje łatwość i mobilność takiego VPS’a. W każdej chwili możemy „spakować” nasz serwer (tu: VM) i przenieść go do innej chmury, lub nawet zainstalować ponownie na swoim sprzęcie. Jest to rozwiązanie typu „enterprise”, więc posiadamy pełne, profesjonalne wsparcie.

Dodatkową zaletą jest dostęp poprzez portal (np. One Step Cloud) gdzie w każdej chwili możemy modyfikować zasoby maszyny, a nawet wyłączać i włączać na określony czas. Daje to spore oszczędności przy rozliczaniu godzinowym z usługodawcą.

PaaS to rozwiązanie dla firmy, która posiada własne serwery i nie chce posiadać sprzętu u siebie. Serwery potrzebne są jej do codziennego funkcjonowania i realizacji celów firmy. Główną zaletą są wtedy pre-definiowane aplikacje zainstalowane już na maszynach i brak konieczności angażowania administratora w zarządzanie serwerami. Dlatego Paas sprawdza się przy korzystaniu np. z programów księgowych, CRMów, które mamy instalowane na serwerach. Usługodawca zapewnia zaktualizowane aplikacje na VPS’ach. Nie mamy natomiast możliwości zarządzania serwerem, lub chociaż systemem operacyjnym i uprawnieniami. Zarządzamy tylko aplikacjami.

Platformy SaaS to produkty kierowane do firm lub zespołów, które pracują nad konkretnym rozwiązaniem i połączeniem usług z aplikacjami. Funkcjonowania firmy nie oprzemy tylko i wyłącznie o aplikacje. SaaS daje możliwość skupienia się na kodzie i nie wnikanie w ustawienia systemów. Nie interesuje nas konfigurowanie środowisk i aktualizacja systemów, czyli cała strefa administracyjna. Niestety automatycznie stajemy się zakładnikami danego usługodawcy, ponieważ korzystając z danych rozwiązań, często nie możemy ich przenieść do innego usługodawcy, lub nawet na swój prywatny sprzęt. Nie jesteśmy w stanie także sprawdzić (debugować) błędów, które powstają podczas korzystania z aplikacji w porównaniu z usługą IaaS, gdzie posiadamy dostęp do serwerów.

Chmura jest dobra dla każdego. Ważne natomiast jest odpowiednie zaadresowanie swoich potrzeb i jasne określenie zamierzonego celu. Czy chcemy migrować przedsiębiorstwa, czy tylko tworzyć aplikację, które będziemy udostępniać dalej? Na ile istotna jest dla nas elastyczność rozwiązań, możliwość rezygnacji, przejrzystość kosztowa i co najważniejsze, kontakt z firmą – mówi jeden z klientów Intratel.

Oczywiście nie ma jedynego właściwego rozwiązania i zawsze można odpowiedzieć „to zależy”. Często stosowane jest podejście chmury hybrydowej, która łączy własne serwery fizyczne z zasobami wykorzystywanymi w chmurze, a także multicloud, który polega na korzystaniu z kilku chmur w zależności od konieczności wykorzystywania danych zasobów.

Jeśli zastanawiasz się które rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie – skontaktuj się ze mną. Z chęcią doradzę i podpowiem rozwiązania.

Autor: Mateusz Bohonos, OneStepCloud.pl